W Mielcu odbyła się gala wręczenia “Mieleckich Laurów Kultury”. Jest to nagroda Prezydenta Miasta Mielca, będąca wyrazem uznania dla talentu młodych osób, zasłużonych dla mieleckiego życia kulturalnego.

Nagrodę „Mielecki Laur Kultury” otrzymują młodzi ludzie w wieku od 10 do 20 lat, którzy mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia artystyczne i poparcie instytucji, szkół lub stowarzyszeń kulturalnych, bo to one właśnie mogą zgłaszać kandydatów do nagrody. Pretendenci muszą mieszkać na terenie Mielca lub być uczniami szkół mających swoje siedziby w naszym mieście. Nagrody przyznaje się w dziedzinach: muzyka, taniec, plastyka, literatura i inne.

W skład tegorocznego zespołu przyznającego nagrodę weszli:

  • Tomasz Leyko  – zastępca Prezydenta Miasta Mielca –  przedstawiciel Prezydenta Miasta Mielca
  • Marek Zalotyński  – przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Mielcu –  przedstawiciel Rady Miejskiej w Mielcu
  • Justyna Pomykała – Berrached  – zastępca Dyrektora SCK ds. Domu Kultury – przedstawiciel Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury
  • Joanna Stachowicz – przedstawiciel Państwowej Szkoły Muzycznej
  • Szymon Burek Stowarzyszenie Kulturalne JARTE – przedstawiciel organizacji pozarządowych związanych z obszarem kultury

Nagrody “Mieleckiego Lauru Kultury” wręczyli Prezydent Miasta Mielca, Radosław Swół i jego zastępca, Tomasz Leyko, w czterech kategoriach:

Kategoria muzyka:

  • Bartłomiej Dudzik,
  • Wojciech Malinowski,
  • Kamil Jachyra,
  • Aniela Serafińska,
  • Emilia Tabor,
  • Dawid Skóra,
  • Filip Łachut,
  • Filip Janiec,
  • Gabriela Świątek,
  • Patrycja Kolis,
  • Przemysław Mol,
  • Emilia Winiarz,
  • Michalina Hajduk,
  • Kwartet smyczkowy.

Kategoria literatura:

  • Maja Działo,
  • Julia Rzeszutek.

Kategoria plastyka:

  • Aleksandra Kagan,
  • Jakub Kopacz.

Kategoria inne:

  • Ksenia Skucińska.

Kategoria taniec:

  • Laura Kołeczek,
  • Emilia Piękoś,
  • Maja Wegrzyn,
  • Julia Dubiel,
  • Lena Dudzik,
  • Emilia Pietruszka i Lidia Kośla,
  • Aleksandra i Anna Maciejowska,
  • Maja Strokoń,
  • Teatr Tańca “AleToNic”,
  • Zespół Tańca “Flamingi”,
  • Grupa Tańca “Beznazwy”.

Opiekunowie artystyczni również zostali docenieni otrzymując list gratulacyjny oraz różę:

  1. Maciej Kosztyła
  2. Edward Kociański
  3. Małgorzata Pazdro
  4. Izabela Serwan
  5. Joanna Lonczak
  6. Anna Leszkiewicz
  7. Urszula Kapuścińska-Kopacz
  8. Tomasz Nowakowski
  9. Mariola Słomba
  10. Joanna Dul-Wolanin
  11. Ewelina Wacławska
  12. Szkoła tańca Elida Mielec – Luiza Kozioł
  13. Akademia tańca w Dębicy Soul Dance – Edyta Mędrek
  14. Mieleckie Centrum Akrobatyki Akro Mielec- Dominika Przywara
  15. Łukasz Skop
  16. Bogusław Pawełczak
  17. Wojciech Gurgul
  18. Magdalena Maziarz
  19. Piotr Rysiewicz
  20. Karol Bik
  21. Ryszard Kusek
  22. Magdalena Rumak-Markowska
  23. Jolanta Dudzik
  24. Magdalena Łącz-Nowak

W informacji prasowej, przedstawiciele Mielca wyrazili wdzięczność także dla opiekunów nagrodzonych:

-Bardzo serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół, nauczycielom, opiekunom artystycznym, rodzicom, rodzinom i przyjaciołom – wszystkim osobom towarzyszącym młodym artystom na ich niełatwych muzycznych, teatralnych, plastycznych czy tanecznych drogach. Wasze wsparcie, cierpliwość i motywacja są niezastąpione – czytamy w komunikacie.