Upamiętnienie 80. rocznicy wyzwolenia Tyczyna
28 lipca 2024 roku w Tyczynie odbędą się uroczystości z okazji 80. rocznicy wyzwolenia miasta w ramach Akcji „Burza”. Akcja „Burza” była operacją Armii Krajowej, która miała miejsce od lipca do października 1944 roku. Tyczyn został uwolniony dzięki działaniom placówki Armii Krajowej o kryptonimie „Topola”, a mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów po przesiedleniu.
Program uroczystości obejmuje:
- 12:00 – Msza Święta w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tyczynie w intencji zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej Placówki „Topola”
- 13:00 – Złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej i osób cywilnych zabitych w czasie bitwy o Tyczyn, połączone z Apel Poległych
- 13:45 – Spotkanie okolicznościowe w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, w tym wystąpienie dr Mirosława Surdeja z IPN Oddział w Rzeszowie dotyczące Akcji „Burza”
- 14:20 – Program artystyczny i wydarzenia towarzyszące przed budynkiem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, prezentacja wystaw plenerowych „Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939-1944/45” oraz „Akcja Burza w Tyczynie”
Do udziału w uroczystościach zapraszają: Burmistrz Tyczyna, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Tyczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyczyńskiej oraz IPN Oddział w Rzeszowie.
Święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
26 lipca 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się uroczystość z okazji Święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Obchody rozpoczną się o godzinie 9:30 Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, a o 11:00 na Placu Apelowym na terenie jednostki wojskowej przy ul. Lwowskiej 4 odbędzie się uroczysty apel.
Łukasz Ciepliński „Pług” był symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w latach powojennych. Jako dowódca Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa, Ciepliński walczył zarówno podczas II wojny światowej, jak i w konspiracji antykomunistycznej. Jego heroiczna postawa i tragiczna śmierć uczyniły go jedną z najbardziej pamiętanych postaci w historii Polski. Dzień jego śmierci obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na obchody zapraszają Dowódca Brygady oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Źródło Informacji Prasowej oraz plakat: Instytut Pamięci Narodowej