W sobotę, 18 maja, w Stalowej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę niemieckiej obławy na budynek „Górki”, dawne kino w Rozwadowie, które podczas II wojny światowej pełniło funkcję konspiracyjnego lokalu Kedywu Armii Krajowej. W obchodach uczestniczyli m.in. Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli, oraz Agata Krzek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli.
Msza Święta i Ceremonia
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod budynek „Górki”, gdzie miała miejsce oficjalna część obchodów. W ceremonii, z udziałem Kompanii Honorowej 18. Pułku Saperów, odbyło się odczytanie Apelu Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową oraz oddanie salwy honorowej.
Przemówienie Prezydenta
Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślił wagę pamięci o bohaterach:
Pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie za naszą wolność, jest naszą moralną powinnością. To miejsce, gdzie przed 80 laty dwóch żołnierzy Armii Krajowej oddało życie w walce z okupantem, jest dla nas symbolem odwagi i poświęcenia. Musimy dbać o to, by pamięć o tych bohaterach nigdy nie zaginęła.
Wystawa Plenerowa i Spotkanie Historyczne
Po oficjalnej części obchodów uczestnicy przeszli na rozwadowski Rynek, gdzie otwarto wystawę plenerową „Wydarzyło się w Rozwadowie. Niemiecka obława na 'Górce'”. Program obejmował także spotkanie historyczne z udziałem gości specjalnych, podczas którego omówiono szczegóły wydarzeń z 18 maja 1944 roku.
Koncert Pieśni Żołnierskich
Uroczystości zakończyły się koncertem pieśni żołnierskich w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 z Jastkowic, Pałacyku Michla, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z chórem oraz Stowarzyszenia Artystycznego Stowart ze Stalowej Woli, pod dyrekcją artystyczną Edwarda Horoszko.
Historyczne Tło Wydarzeń
Przypomnijmy, że 18 maja 1944 roku gestapo wtargnęło do budynku przedwojennego kina w Rozwadowie, na strychu którego znajdował się konspiracyjny lokal Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola. W wyniku tej akcji zginęło dwóch żołnierzy AK. Dzięki inicjatywie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz zaangażowaniu lokalnych władz, pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń jest pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Organizatorzy
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Stalowej Woli we współpracy z Fundacją Kedyw. Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy na „Górkę” przypominają, jak ważne jest kultywowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.
Źródło informacji prasowej oraz fot. Urząd Miasta Stalowa Wola