Ulica 3 Maja w Rzeszowie, znana również dawniej jako Paniaga, jest jedną z najstarszych ulic miasta. Jej nazwa w rzeszowskim slangu utrwaliła się jako Paniaga. Inicjatorem obchodów Święta Paniagi, które celebrowane są od 2003 roku, jest Jerzy Fąfara – miejscowy poeta, prozaik i scenarzysta.
Każdego roku na ulicy 3 Maja odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, występy artystyczne i spektakle. Święto to łączy się również z kolorowym pochodem oraz jarmarkiem rękodzieła i produktów regionalnych, trwającym od 1 do 3 maja.
Ulica 3 Maja
O godzinie 13 spod Wieży Farnej rusza uroczysty korowód z udziałem zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz grup artystycznych, a także pokazy cyrkowe i mimów. Stoiska z publikacjami na temat historii Podkarpacia i stowarzyszeń lokalnych przyciągną miłośników regionu, a zabawy tradycyjne i rysowanie plenerowe dostarczą rozrywki najmłodszym. W refektarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędzie się spotkanie literackie „Literatura na Paniadze”, poświęcone pamięci Jerzego Fąfary.
Scena przy Fontannie Multimedialnej
Na scenie przy Fontannie Multimedialnej odbędzie się uroczyste otwarcie, a także wręczenie nagród w Wielkim Teście Wiedzy o Rzeszowie oraz występy taneczne lokalnych zespołów. O godzinie 17:30 zaplanowano koncert zespołu Somethingski.
Scena przy Wieży Farnej (ul. 3 Maja)
Scena przy Wieży Farnej zapewni atrakcje wizualne i muzyczne, w tym pokazy iluzji i występy orkiestr dętych i mażoretek. W Fosie Zamku Lubomirskich odbywać się będą zajęcia interaktywne, warsztaty rękodzielnicze i pokazy rycerskie.
Fosa Zamku Lubomirskich
Fosa Zamku Lubomirskich zaprasza do Strefy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, gdzie odbywać się będą wspólne sesje malarskie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych oraz inne ciekawe aktywności. Na odwiedzających czekać będą atrakcje takie jak bajkowe koło fortuny, warsztaty rękodzielnicze i zabawy inspirowane tradycjami, a także plenerowe rysowanie. To miejsce, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.
Miłośnicy średniowiecznej kultury będą mogli uczestniczyć w pokazach rycerskich, które z pewnością dostarczą emocji. Organizowane będą również konkurencje i zabawy dla dzieci, co sprawi, że cała rodzina będzie mogła aktywnie spędzić czas w historycznym otoczeniu.
Galeria pod Ratuszem
Galeria pod Ratuszem zaprezentuje wystawę malarstwa Leszka Kuchniaka, w tym obrazy przedstawiające ulicę Paniagę i inne miejskie pejzaże. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 maja o godzinie 18:00.
Parking Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego:
Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbędzie się akcja Motoserce, organizowana przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów, gdzie uczestnicy będą mogli oddać krew i zapisać się do bazy dawców szpiku.
Jarmark rękodzieła i produktów regionalnych
Podczas Święta Paniagi na alejach Lubomirskich i Pod Kasztanami odbywa się jarmark rękodzieła i produktów regionalnych, trwający od 1 do 3 maja, gdzie wystawcy prezentują swoje wyroby.
Rynek
W ramach tegorocznego Święta Paniagi na scenie pojawi się zespół “VIVA SANTANA” Cichoński – Torres Band. Ten unikatowy projekt muzyczny, stworzony przez Leszka Cichońskiego oraz mistrza perkusji Jose Torresa, jest hołdem dla twórczości Carlosa Santany. W programie znajdą się zarówno klasyczne utwory Santany, demonstrujące mistrzostwo gitarowe, jak i nowe aranżacje, w tym “Smooth” oraz adaptacje polskich hitów takich jak “Podaruj mi trochę słońca” z repertuaru Bemibek i “Asfaltowe łąki” grupy ABC. Wysoki poziom muzyczny zapewnią utalentowani muzycy, w tym jazzmani, co umożliwi twórcze improwizacje i nada wyjątkowego charakteru występowi.
Święto Paniagi – wydarzenia towarzyszące:
Muzeum Okręgowe
Godziny otwarcia: 10.30 – 18.00
Obowiązują bilety wstępu: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Bilet uprawnia do zwiedzania wystaw stałych oraz najnowszej ekspozycji czasowej
„Andy Warhol – przed i po”
Wydarzenia towarzyszące:
- Godz. 13.00 – prelekcja dr Jerzego Majki pt. „Dzieje Herbu Rzeszowa” (wstęp wolny) – REFEKTARZ MUZEALNY
- Wystawa okolicznościowa pt. „Widoki Rzeszowa”- REFEKTARZ MUZEALNY
- Prezentacja oryginalnych zabytkowych witraży z rzeszowskiego ratusza — REFEKTARZ MUZEALNY
- Kiermasz wydawnictw muzealnych w promocyjnych cenach
- Sprzedaż publikacji wydawnictwa Libra w okazjonalnych cenach!
Muzeum Dobranocek
Wystawy:
„Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”.
„Disney – sto lat magii”.
„Przygody Gąski Balbinki”.
Warsztaty:
„Chabrowe historie” – uczestnicy zajęć poznają Smerfy – ich charakterystyczne cechy usposobienia, a także wyróżniające je cechy wyglądu, wezmą udział w konkursie wiedzy o mieszkańcach smerfnej wioski. Kolejnym zadaniem będzie zaaranżowanie scenek z życia niebieskich ludzików. Dodatkową atrakcją będzie możliwość posłuchania smerfnych opowieści oraz melodii utrwalonych na płycie winylowej.
W czasie spotkania zostaną wykorzystane różnorodne rekwizyty, tyflograficzne odwzorowania eksponatów, tablice z wizerunkami bohaterów, zoetrop, thaumatrop oraz maskotki. (godz.13.00-14.00)
Projekcje filmów animowanych:
„Dobranocka na okrągło” – projekcja filmów animowanych dla dzieci w bajkowym kinie Muzeum Dobranocek. Będzie można obejrzeć animacje sprzed lat, m. in. przygody Gąski Balbinki i Kurczaka Ptysia, Bolka i Lolka, Reksia, Misia Uszatka. (godz.9.00-17.00)
Inne:
„Kto nam opowie ciekawostki o Rzeszowie?” – zgaduj – zgadula dotycząca stolicy Podkarpacia i bohaterów mieszkających w Muzeum Dobranocek (nagrody: zaproszenia do Muzeum) – godz. 15.30 -16.00
W czasie Święta Paniagi Muzeum Dobranocek będzie czynne dla zwiedzających w godzinach: 9.00 – 17.00
Bilety wstępu:
ulgowy – 6 zł
normalny – 12 zł
warsztaty grupowe prowadzone w Muzeum – 8 zł/os. (obowiązuje rezerwacja miejsc)
Źródło/Plakaty: Estrada Rzeszowska
Opublikowała: Aleksandra Pszczoła
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego