Celem programu jest dostarczenie najmniejszym obiektom noclegowym narzędzia diagnostycznego, które pozwoli im poprawić ich wpływ na środowisko i społeczności lokalne. To pierwszy tego rodzaju darmowy program na świecie i już cieszy się popularnością.
Udział w autocertyfikacji może wziąć niezrzeszony podmiot. Program jest darmowy i dostępny dla wszystkich małych obiektów noclegowych w Polsce.
– Ponad 150 zgłoszeń wpłynęło do nas w ciągu kilku dni od startu programu, dlatego udało nam się już opublikować pierwsze raporty – mówi dr Katarzyna Barwicka, ekspert od ekoturystyki portalu Slowhop.com.
– Takie zainteresowanie to dla nas znak, że gospodarze agroturystyk i innych niewielkich obiektów noclegowych widzą wartość w realnych działaniach proekologicznych – dodaje.
Według ostatnich danych European Travel Commision wśród państw uznawanych za najbardziej zrównoważony kierunek turystyczny, Polska znajduje się na 20. miejscu. Jednak badania wskazują, że aż 74 proc. podróżujących oczekuje od firm turystycznych oferty uwzględniającej potrzeby środowiska (Booking “Sustainable Travel Report 2023”), a 65 proc. czułoby się lepiej wybierając nocleg, który dba o wybrany aspekt turystyki zrównoważonej. Jednak aż 44 proc. twierdzi, że nie wie jak szukać odpowiednich ofert. Autocertyfikacja to pierwsze większe narzędzie platformy Slowhop.com, mające wspierać dobre praktyki w turystyce.
Partnerzy projektu:
Fundacja Polska Górom, Miły Bug i Kupuj Odpowiedzialnie
Eko-logicznie.com
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna
źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
fot. UM
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.