We wrześniu 2024 r. w Polsce miała miejsce największa powódź od wielu lat, która wyrządziła szkody w woj. dolnośląskim i opolskim. Z powodu intensywnych opadów deszczu sytuację monitorowano także w woj. podkarpackim, gdzie również istniało zagrożenie powodziowe.
W 2024 r. występowały inne, gwałtowne zjawiska pogodowe, które spowodowały poważne szkody w woj. podkarpackim. Przykładem mogą być zdarzenia do których doszło 22 czerwca. Pojawiły się wówczas gwałtowne opady deszczu i gradu oraz wichury, które spowodowały najwięcej interwencji na terenie następujących powiatów: brzozowskiego, jarosławskiego, przeworskiego, przemyskiego i rzeszowskiego. W usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych zostało 2700 strażaków zarówno z PSP jak i OSP. Uszkodzeniu uległo kilkadziesiąt budynków, zniszczenia odnotowano również w drzewostanie jak i uprawach. Z powodu nawałnic doszło do przerw w dostawie prądu. Gradobicie do którego doszło w okolicach Dynowa spowodowało uszkodzenia budynków, zarówno ich dachów, okien jak i elewacji. Wybiciu ulegały także szyby w pojazdach.
Również w lipcu na terenie woj. podkarpackiego zdarzały się gwałtowne zjawiska pogodowe. Największe nawałnice wystąpiły 7 lipca w powiatach: mieleckim i strzyżowskim. W Rzeszowie PSP odnotowała ponad 300 interwencji. Usuwano powalone drzewa, wypompowywano wodę z piwnic, udrażniano przepusty jak i zabezpieczano uszkodzone dachy. Przeprowadzano również akcje gaśnicze w związku z uderzeniami piorunów. Zaangażowanych zostało 210 strażaków zarówno z PSP jak i OSP.
Na terenie woj. podkarpackiego w 2024 r. doszło również do suszy rolniczej. Podobne problemy odnotowano w zdecydowanej większości polskich województw. O klęsce suszy informowano zarówno latem jak i wiosną. Nie tylko rolnicy odczuwali jej skutki ale i mieszkańcy, którzy zauważali brak wody w studniach. W gminie Fredropol wodę dostarczano beczkowozami. Widoczne były również niskie stany wód w rzekach i w Jeziorze Solińskim.
W 2024 r. na obszarze woj. podkarpackiego występowały głównie gwałtowne zjawiska pogodowe do których należy zaliczyć nawałnice obfitujące w masywne opady deszczu, gradobicia i towarzyszący im silny wiatr. Skutkowały one uszkodzeniami w infrastrukturze, uprawach rolnych jak i gospodarce leśnej. Ponadto miały miejsce liczne podtopienia, uszkodzenia budynków jak i infrastruktury. Co istotne zjawiska te miały na ogół lokalny charakter w odróżnieniu od suszy, która w zróżnicowanym stopniu powodowała straty na terenie całego województwa.
oprac. Karol Piękoś
Literatura:
Bilans nawałnicy: prawie 500 interwencji straży, ponad 70 uszkodzonych dachów, https://rzeszow-news.pl/bilans-sobotniej-nawalnicy-prawie-500-interwencji-strazy-ponad-70-uszkodzonych-dachow/ (10.11.2024).
Godlewska P., https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-06-25/potezna-nawalnica-i-gradobicie-na-podkarpaciu-mieszkancy-licza-straty/ (10.11.2024).
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-07-07/wielka-nawalnica-nad-mielcem-drzewa-na-ulicach-mieszkancy-bez-pradu/ (10.11.2024).
Podkarpacki Urząd Wojewódzki, https://w.facebook.com/@puwrzeszow (10.11.2024).
Potężna nawałnica i gradobicie na Podkarpaciu. Mieszkańcy liczą straty,
Prokopowicz K., Skutki suszy w gminie Fredropol, https://rzeszow.tvp.pl/82228641/skutki-suszy-w-gminie-fredropol (10.11.2024).
Susza na Podkarpaciu. Rolnicy liczą straty w uprawach zbóż i truskawek, https://rzeszow.eska.pl/susza-na-podkarpaciu-rolnicy-licza-straty-w-uprawach-zboz-i-truskawek-aa-QJwJ-LxCC-iX1h.html (10.11.2024).
Weselak A., Susza rolnicza w kraju. Wśród 14 województw także Podkarpacie, https://rzeszow.tvp.pl/82265588/susza-rolnicza-w-kraju-wsrod-14-wojewodztw-takze-podkarpacie (10.11.2024).
Wielka nawałnica nad Mielcem. Drzewa na ulicach, mieszkańcy bez prądu,
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego