Wczoraj, 8 lipca 2024 roku, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie poświęcone było omówieniu skutków niedzielnych nawałnic, które przeszły przez Podkarpacie, oraz bieżącej sytuacji.
Uczestnicy Spotkania
W posiedzeniu uczestniczyli kluczowi przedstawiciele władz oraz służb ratunkowych i administracyjnych regionu, w tym:
- Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki
- Wiesław Buż, I wicewojewoda podkarpacki
- Jerzy Tabin, dyrektor Biura Wojewody
- Jakub Dzik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w PUW
- Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
- Reprezentanci powiatów: strzyżowskiego, mieleckiego, dębickiego, rzeszowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, tarnobrzeskiego
- Przedstawiciele Lasów Państwowych, PGE, PKP oraz wojska
Sytuacja na Podkarpaciu
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie odnotowała dotychczas 337 interwencji związanych z nawałnicami. Działania strażaków obejmowały głównie wypompowywanie wody z zalanych posesji i piwnic, usuwanie powalonych drzew i gałęzi, udrażnianie przepustów, zabezpieczanie uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz gaszenie pożarów wywołanych uderzeniami piorunów.
Akcje Ratunkowe
Na terenie Podkarpacia działało 2100 strażaków w 406 zastępach. Najwięcej szkód wyrządziły burze w powiatach strzyżowskim i mieleckim, a największe opady deszczu odnotowano w Żarnowej w powiecie strzyżowskim.
Apel Wojewody
Wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, ponownie zaapelowała do samorządowców o uważne śledzenie komunikatów i alertów pogodowych oraz pozostanie w stanie gotowości. Zwróciła się również do gminnych i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego z prośbą o sprawdzenie i uzupełnienie stanów magazynowych o niezbędne materiały, takie jak plandeki, liny, sznury, gwoździe oraz deski.
Podsumowanie
Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie było kluczowym krokiem w zarządzaniu skutkami niedzielnych nawałnic. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, region jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z ewentualnymi kolejnymi zagrożeniami pogodowymi.
Źródło Informacji Prasowej oraz fot.: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie