Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Powiatu Łańcuckiego?
Miejscowość i data: Łańcut, 13.12.2022 r.
Uczestnicy:
Barbara Pilawa-Kraus – Wicestarosta Łańcucki,
Maciej Trojnar – Fundacja Jagiellońska / Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie,
Roman Bijak – Bimex Bollhof / Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Łańcucie,
Wrzesław Żurawski – Architekt Wnętrz / Radny Rady Miasta Łańcut.
Debatę rozpoczęła Pani Barbara Pilawa-Kraus – Wicestarosta Łańcucki, która pokrótce przedstawiła walory Powiatu Łańcuckiego, jego doskonałe skomunikowanie dzięki autostradzie A4, który zamieszkuje ponad 80 tysięcy mieszkańców Województwa Podkarpackiego. Jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów powiatu jest Muzeum-Zamek w Łańcucie, który co roku odwiedzają tysiące turystów. Pani Starosta wspomniała również o stosunkowo nowym Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej które w ostatnim czasie została zwrócona uwaga w szczególności poprzez Beatyfikację rodziny Ulmów, której wszystkich ośmioro członków za pomoc prześladowanym Żydom zapłaciło najwyższą cenę. Co warte zaznaczenia, w Powiecie Łańcuckim w ostatnich latach został odnotowany przyrost demograficzny. Pani Starosta podkreśliła, że dla zarządu powiatu bardzo ważny jest zrównoważony rozwój. W dalszej części rozmowy podkreślona została kwestia szukania przez Miasto i Mieszkańców Łańcuta własnej tożsamości, tym samym nie zapatrując się na inne większe miasta regionu takie jak Rzeszów czy Przemyśl. Miasto Łańcut powinno się rozwijać wraz z okolicznymi gminami, wspólnie tworzą Ziemię Łańcucką, piękne określenie które nie stawia granic, ale przede wszystkim łączy.
Kolejną osobą która zabrała głos był Pan Maciej Trojnar reprezentujący Fundację Jagiellońską / Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, przybliżył on przedsięwzięcia realizowane na terenie powiatu, takie jak gry edukacyjne, konkursy, quizy, warsztaty muzyczne, naukowe. Dodatkowo została podkreślona istotna rola pobliskiej autostrady A4 a także potrzebnej infrastruktury drogowej, która zdecydowanie sprzyja rozwojowi nie tylko miasta Łańcuta ale też całego powiatu. Pan Maciej zwrócił również uwagę, że sporym wyzwaniem jest sprawienie aby młodzi ludzie opuszczający podkarpacie w poszukiwaniu swoich wymarzonych kierunków do nauki, swoją dalszą karierę wiązali z rodzinnym regionem i nie była to jedynie kwestia sporadycznego powrotu na święta.
Kolejną osobą która zabrała głos był Pan Roman Bijak – Bimex Bollhoff / Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Łańcucie, przybliżył historię powstawania i funkcjonowania przedsiębiorstwa którym kieruje. Pan Roman starał się zwrócić uwagę na to, że aby mówić o przedsiębiorczości kluczowe są trzy aspekty: korzenie, wykształcenie i doświadczenie. Mówił o bardzo istotnych sprawach i problemach które trzeba rozwiązać zanim uda się przekazać przedsiębiorstwo którym się zarządza kolejnemu pokoleniu, tak aby budowany od lat duch firmy przeszedł na kolejne pokolenie i żeby również ono potrafiło przekazać go swoim potomkom. ,,Potrzeba wytrwałości i pracy.’’ Na koniec swojej wypowiedzi Pan Roman Bijak zwrócił się do młodzieży tymi słowami: ,,Pierwszą część życia należy wykorzystać na edukację, kolejną, pracować i zarabiać na rozwój swojej rodziny, a ostatnią spędzić w spokoju i finansować cele które uważa się za wartościowe.’’
Głosem niejako podsumowującym debatę był głos Pana Wrzesława Żurawskiego – Architekt Wnętrz / Radny Rady Miasta Łańcut, który przedstawił swoją działalność artystyczną w szczególności na rzecz Miasta Łańcut a także zwrócił uwagę na swoją 4 kadencję w radzie miasta. Podkreślona została również rola zabytków Powiatu Łańcuckiego z których region słynie nie tylko w skali kraju ale równieże za granicą. Radny zwrócił również uwagę, że nie jest najważniejsze posiadać jakiś zabytek, ale ważne jest aby mieć satysfakcję z tego, że zrobiło się coś na rzecz przeszłych a także przyszłych pokoleń, że uratowało się pewien budynek przed zniszczeniem a kolejne pokolenia również będą mogły się nim cieszyć.
Obserwuj nas, aby niczego nie przegapić!
Organizator | Fundacja Misji Obywatelskiej
Projekt | Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia?
Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.