W ostatnim czasie naszła mnie pewna refleksja. Jeden z moich znajomych chciał odwiedzić Podkarpacie i zapytał mnie o jakieś ciekawe miejsca w regionie, które warto byłoby zobaczyć. Oczywiście od razu powiedziałem mu żeby przyjechał do Rzeszowa. Co prawda stolica naszego województwa nie kojarzy się z typowym miejscem na niedzielną wycieczkę ale jest to przykład miasta, które w ostatnich latach bardzo się rozwinęło. Jest młode, nowoczesne i żyją w nim ludzie, którzy są jednymi z najszczęśliwszych w Polsce.
Następnie, powiedziałem mu, że gdy skończy picie kawy na rzeszowskim rynku warto również wybrać się do Łańcuta. Tamtejszy zamek i otaczający go park stanowią idealną scenerię do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. W międzyczasie warto również odwiedzić muzeum rodziny Ulmów w Markowej, które znajduje się pod Łańcutem.
Zwiedzenie Rzeszowa i Łańcuta to doskonały punkt startowy. Jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt na Podkarpaciu to warto wyruszyć w dalszą podróż. Dla miłośników historii i kultury obowiązkowym przystankiem będzie Przemyśl. Jest to miasto, gdzie można zobaczyć wspaniałe zabytki, takie jak Zamek Kazimierzowski czy Katedra Greckokatolicka, a także poznać wielokulturowe dziedzictwo tych ziem. Spacer po starówce, wąskie uliczki
i wszechobecny klimat minionych epok sprawiają, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośnicy militariów będą mogli również odwiedzić Twierdzę Przemyśl czyli zespół obiektów obronnych z pierwszej wojny światowej. Będąc w okolicach Przemyśla koniecznie trzeba odwiedzić Zamek w Krasiczynie ponieważ to jedna z najpiękniejszych rezydencji szlacheckich w Polsce.
Innym ciekawym kierunkiem może być Sanok i znajdujący się w nim skansen, który jest jednym z najstarszych tego typu miejsc w Polsce, a zarazem podobno największym jeśli chodzi o liczbę zgromadzonych obiektów. Można tu spokojnie spędzić pół dnia przyglądając się wsiom z przeszłości zamieszkałym m.in. przez Łemków, Bojków czy Pogórzan.
W skansenie jest też przepięknie zrekonstruowany Rynek Galicyjski, który wspaniale oddaje klimat dawnego miasteczka. Miłośnicy tego typu miejsc mogą również odwiedzić nieco mniejszy ale równie atrakcyjny skansen w Kolbuszowej znajdujący się ok. 30 km od Rzeszowa.
Wschodnia Polska jest również miejscem, które może poszczycić się zabytkami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest Kościół w Haczowie będący największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie i jednocześnie jednym z najstarszych kościołów drewnianych konstrukcji zrębowej w Polsce.
W naszym regionie mamy również ,,miasto szkła’’ czyli Krosno, w którym znajduje się Centrum Dziedzictwa Szkła. Polecam to miejsce gdyż w interesujący sposób można tu poznać historię hutnictwa, zasady wyrobu szkła a także obejrzeć mnóstwo prawdziwych dzieł sztuki wykonanych z tego materiału.
Jeśli kogoś przyciąga natura, i nie chce spędzać czasu w mieście to nie sposób nie wspomnieć o Bieszczadach. To miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a widok na połoniny potrafi zapierać dech w piersiach. Bieszczady to nie tylko raj dla wędrowców, ale także przestrzeń pełna spokoju i możliwości kontemplacji. Jezioro Solińskie oferuje niezapomniane widoki oraz możliwość odpoczynku nad wodą – czy to podczas żeglowania, czy spaceru wzdłuż malowniczych brzegów.
Podsumowując, Podkarpacie to region, który oferuje coś dla każdego. Od nowoczesnego Rzeszowa, przez historyczne perły w Łańcucie i Przemyślu, aż po dzikie
i urokliwe Bieszczady – każdy znajdzie tu przestrzeń na relaks i inspirację. Może to właśnie ta różnorodność i bogactwo sprawiają, że mieszkańcy Podkarpacia należą do najszczęśliwszych w Polsce? Warto się o tym przekonać osobiście.
oprac. dr Dominik Boratyn
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego