Otwarcie wystawy „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”
Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Jan Jarosz, zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – otwarcie wystawy „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”, przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Wernisaż odbędzie się 14 lutego 2025 roku o godzinie 17.00 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, przy pl. płk. Berka Joselewicza 1.
Program wydarzenia
Wystawę uświetni wykład „Mumie egipskie w promieniach rentgenowskich”, który poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Urbanik. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wyniki badań mumii egipskich przeprowadzonych w Katedrze Radiologii Collegium Medicum UJ za pomocą tomografii komputerowej. Wśród omawianych mumii znajdzie się mumia Dżed-Amonet-ius-anch, której badania stały się sensacją w świecie egiptologii.
O wystawie
Wystawa w formie planszowej przedstawia sylwetki i osiągnięcia polskich pionierów badań starożytnego Egiptu, z naciskiem na Tadeusza Samuela Smoleńskiego, pierwszego polskiego egiptologa, który badał stanowiska archeologiczne w Egipcie i sprowadził do Polski cenne zabytki, w tym mumie egipskie.
Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z historią zbiorów starożytności – Muzeum w Plecaku, które zostało zgromadzone przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Zbiory te, po wojnie, trafiły do polskich muzeów.
Na wystawie poruszone zostały również tematy związane z procesem mumifikacji w starożytnym Egipcie oraz z rolą grobowców, które miały symbolizować bogactwo i życie wieczne. Wystawę wzbogacają badania mumii egipskich wykonane techniką tomografii komputerowej przez naukowców z Collegium Medicum UJ.
Eksponaty
Wystawę dopełnia niezwykły eksponat – kopia sarkofagu z mumią egipskiej kapłanki Astet-iri-khet-se, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które przeniesie nas w fascynujący świat starożytnego Egiptu i odkryje tajemnice polskich badań nad jego kulturą.

Obraz Pete Linforth z Pixabay
Źródło: Urząd Miasta Przemyśl