Zarząd Stowarzyszenia Rajsze zaprasza do uczestnictwa w Marszu Pamięci, który odbędzie się 7 lipca 2024 roku, aby oddać hołd Żydom z rzeszowskiego getta, zamordowanym przez niemieckiego okupanta podczas systematycznej akcji likwidacyjnej rozpoczętej 82 lata temu.
Upamiętnienie Ofiar
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie. Przy Kamieniu Pamięci przywołane zostaną relacje świadków eksterminacji oraz głos oddany zostanie potomkom rzeszowskich Żydów. W intencji ofiar odmówiona zostanie modlitwa za zmarłych.
Marsz Pamięci
Następnie uczestnicy przejdą w milczeniu ulicami: Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa. Symbolami pamięci będą wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów oraz afisze i szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów, sklepów i stowarzyszeń.
Światło Pamięci
Po zakończeniu marszu, w Synagodze Staromiejskiej przez całą noc będzie palić się światło, przypominające współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich obywatelach tego miasta.
Organizatorzy i Patronat
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rajsze, a honorowy patronat objął Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.
Historia Rzeszowskiego Getta
Przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów, stanowiących około 30 procent mieszkańców miasta. W czasie wojny liczba ta wzrosła do około 23 tysięcy, włączając przesiedleńców z Łodzi, Kalisza, Śląska i podrzeszowskich miasteczek.
Pierwsza akcja deportacyjna miała miejsce od 7 do 13 lipca 1942 roku, podczas której około 10-12 tysięcy osób zostało wywiezionych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, a 2-3 tysiące osób rozstrzelano w lesie pod Głogowem. Kolejne deportacje miały miejsce w sierpniu i listopadzie 1942 roku. Historycy szacują, że z rzeszowskiego getta do Bełżca deportowano od 15 do 22 tysięcy Żydów.
Zapraszamy wszystkich do udziału w Marszu Pamięci, aby wspólnie oddać hołd ofiarom i upamiętnić tragiczną historię rzeszowskiego getta.
Źródło Informacji Prasowej oraz fot.: Stowarzyszenie Rajsze