Młodzi uczestnicy Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zakończyli edukacyjną przygodę, pełną ekscytujących eksperymentów naukowych i lekcji o nowoczesnych technologiach. W ostatnią sobotę (13 kwietnia) prawie wszyscy uczniowie pojawili się w Generatorze Nauki GEN, aby wspólnie świętować zakończenie czternastej edycji projektu, prowadzonego przez miasto Jasło. Gala zakończeniowa obfitowała w podziękowania, pamiątkowe dyplomy, upominki oraz atrakcyjne pokazy naukowe, zorganizowane przez grupę „Heweliusze Nauki”.
Rok akademicki 2023/24 w Juniwersytecie obfitował w liczne atrakcje naukowe. Grupy „Ciekawych świata”, „Poszukiwaczy” i „Odkrywców” uczestniczyły w różnorodnych warsztatach naukowych i zajęciach technologicznych, które organizowane były również przez edukatorów z Generatora Nauki GEN. Dzięki temu dzieci miały okazję programować przy użyciu klocków LEGO, przeprowadzać doświadczenia w Laboratorium Małego Naukowca, a także brać udział w warsztatach przyrodniczych i majsterkowaniu.
W listopadzie zeszłego roku wszystkie grupy wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, a w kwietniu odwiedziły Politechnikę Rzeszowską, co świadczy o wyjątkowym charakterze tej edycji projektu, realizowanego dzięki współpracy Generatora i miasta Jasło.
Podczas sobotniej gali podsumowującej projekt, uczestników i ich rodziców powitał Krzysztof Haluch, kierownik Generatora Nauki GEN, który podziękował za aktywne uczestnictwo i współpracę. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki naukowe, a kulminacyjnym punktem były pokazy naukowe Pawła Jaskólskiego z grupy Heweliusze Nauki, demonstrujące zjawiska fizyczne takie jak opór powietrza, ciśnienie czy aerodynamika.
Czternasta edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zgromadziła 75 młodych uczestników z Jasła w wieku 6-8 lat. Projekt jest częścią inicjatywy „Jasło – Miasto Wiedzy”, finansowanej ze środków EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.
Źródło/fot. Urząd Miasta Jasła
Autor: Aleksandra Pszczoła
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego