W poniedziałek, 3 czerwca, w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona dofinansowaniu Głównego Szlaku Beskidzkiego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Ostatecznie wyniesie ono ponad 22 mln złotych.
Dofinansowanie pokryje zdecydowaną większość ogółu inwestycji, których całkowita wartość ma wynieść szacunkowo ok. 26 mln złotych. Pozostałą kwotę wyłożyć ma zaś sam Samorząd Województwa.
W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego: wicemarszałek Piotr Pilch oraz członkini Zarządu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a także wójt gminy Bukowsko, Witold Bańkowski i dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dr Ryszard Prędki.
Oprócz nich, głos zabrali również nadleśniczy reprezentujący następujące nadleśnictwa: Komańcza, Baligród, Rymanów i Cisna.
Zadowolenia z przyznanych środków nie krył wicemarszałek Pilch. Samorząd Województwa Podkarpackiego ma zadbać o renowację, bądź modernizację, oznakowania całego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego na terenie regionu oraz skoordynować działania promocyjne i edukacyjne. Powstanie portal internetowy dedykowany nowemu produktowi turystycznemu, opracowane zostaną materiały promocyjne, a kampanie reklamowe z wiedzą o nowym obliczy szlaku dotrą do przyszłych turystów.
-Bardzo się cieszę z dzisiejszego podpisania umów. 26 milionów złotych idzie na bardzo ważny szlak. Miałem kiedyś przyjemność go przebyć i wiem, że turyści chcą nim podążać. To bardzo ważne, abyśmy poprawili i stworzyli nową infrastrukturę dla turystów oraz udostępnili jak największą część odcinków dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ten projekt jest ważny dla Bieszczadów, ale nie tylko. Tam turystów nie brakuje, a chcemy promować i dać turystom szansę poznania Pogórza Bukowskiego, Pogórza Jasielskiego, Beskidu Niskiego, bo tam te szlaki będą rozwijane. Będziemy nie tylko poprawić infrastrukturę szlaku, ale także wskazywać miejsca ważne dla historii tych ziem – na przykład cmentarze z czasów I oraz II wojny światowej. Powstaną specjalne tablice informacyjne, będzie dedykowany portal internetowy. To wszystko ma zachęcić turystów, aby korzystali ze szlaku, który powstał jeszcze przed II wojną światową. Jestem przekonany, że będziemy mogli wspólnie cieszyć się sukcesem, że turyści trafią nie tylko w Bieszczady, ale także w inne fragmentu szlaku, które mają tak wiele do zaoferowania – mówił.
Przygotowane zostaną m.in. kompleksowe propozycje wycieczek turystycznych w oparciu o Główny Szlak Beskidzki uwzględniających walory kulturowe, przyrodnicze, historyczne oraz różne typy aktywności. Za część z tych zadań odpowiadać będą także partnerzy Samorządu.
Źródło informacji: Informacja własna i Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.